Skuteczność leczenia blizn potrądzikowych

Jak skuteczne jest leczenie blizn potrądzikowych? W przypadku niektórych blizn potrądzikowych wiele zależy od tego jak szybko rozpoczniemy ich leczenie. Tylko część z nich można bowiem usuwać wiele lat po tym, gdy się pojawiły. I to jest jednak możliwe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik laserowych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że trądzik pospolity pojawia się u 80% społeczeństwa, łatwo wyobrazić sobie jak powszechny jest to problem. Zwłaszcza, że co czwarta zmagająca się z nim osoba wymaga leczenia przez specjalistę dermatologa. Wypryski – zwłaszcza na twarzy – to bowiem problem nie tylko czasowy. Jeśli ich następstwem będą blizny, problem estetyczny, a u niektórych osób także psychologiczny, będzie towarzyszył nam przez całe życie.

Na szczęście blizny potrądzikowe można leczyć. I warto zabrać się za to jak najszybciej. Nie każą bliznę leczy się bowiem w ten sam sposób i jeśli okaże się, że są to keloidy i blizny przerosłe, czas rozpoczęcia terapii będzie kluczowy. Leczenie laserem można natomiast rozpocząć w dowolnym momencie, nawet wiele lat po powstaniu blizn. Należy jednak pamiętać, że w takich przypadkach często nie da się całkowicie usunąć blizn, choć efekt estetyczny będzie znaczący i mogą one stać się praktycznie niezauważalne.

Metody leczenie blizn potrądzikowych

Nie można określić najskuteczniejszej metody leczenia blizn potrądzikowych. Za każdym razem terapię należy ustalić indywidualnie. Rzadko też będzie ona opierała się na jednej metodzie, najczęściej będzie to metoda skojarzona, czyli łącząca w sobie różne sposoby na pozbycie się blizn. Szczegółowo przeczytacie o nich w tekście Metody leczenia blizn potrądzikowych.

Do wyboru jest bowiem co najmniej kilka skutecznych metod, których używa się w zależności od typu blizny, predyspozycji pacjenta, a nawet jego wieku. Od właściwego doboru metody zależy jej skuteczność, więc doświadczenie lekarza ma ogromne znaczenie.

 

– Oprócz tego istotne są też możliwości sprzętowe, jakimi dysponuje dany ośrodek. Warto więc wybrać klinikę, w której pracują nie tylko doświadczeni lekarze, ale też taką, która dysponuje urządzeniami zapewniającymi komfort wyboru wszystkich metod terapeutycznych – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Leczenie blizn – nie zawsze tylko laseroterapia

Nie zawsze musi to być bowiem leczenie laserowe. Dość dobre efekty w przypadku blizn potrądzikowych zanikowych daje np. mikrodermabrazja. W takim przypadku wystarcza nawet 6 zabiegów i nie trzeba włączać dodatkowych metod. Czasami stosuje się również kriochirurgię, by zamrozić ciekłym azotem komórki, które ulegają uszkodzeniu i zanikają. Tę metodę stosuje się jednak przede wszystkim na plecach w leczeniu bliznowców.

Zdecydowanie najczęściej wybierane są jednak metody skojarzone. Ich działanie jest bowiem nie tylko skuteczniejsze, ale też szybsze, a wielu pacjentom zależy na czasie, bo jak najszybciej chcą uzyskać efekt kosmetyczny. Najpopularniejsze jest łączenie miejscowego stosowania preparatów z witaminy A, wspomagane np. mikrodermabrazją czy laserochirurgią. Niekiedy wybiera się zabiegi chirurgii plastycznej, zakończone dermabrazją mechaniczną. Można też zacząć od mikrodermabrazji, a następnie zastosować peelingi chemiczne. Kriochirurgię łączy się natomiast z doogniskowym podawaniem kortykosteroidów, dermabrazję laserową z kriochirurgią, a laser z peelingami chemicznymi.

Metoda laserowa jest niezwykle popularna ze względu na fakt, że można ją zastosować wiele lat po tym, gdy blizny potrądzikowe się pojawiły. Jest też duża szansa, że ta metoda terapeutyczna będzie wtedy skuteczna. Blizny zanikowe są bowiem laserem spłycane, a przerosłe i keloidy są spłaszczane. Laser zmniejsza też ryzyko nawrotowego pojawienia się blizn.