Metody leczenia blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe bardzo trudno usunąć całkowicie, ale można znacznie zmniejszyć ich rozmiary.  U większości pacjentów przyniesie to oczekiwany efekt estetyczny. Nie ma jednak jednej, najlepszej metody. Terapię zawsze trzeba dobierać indywidualnie. Najlepsze efekty daje łączenie kilku technik.

Trądzik pospolity to problem ok. 80% populacji. Szacuje się, że 30% wizyt u dermatologów spowodowanych jest właśnie trądzikiem, albo jego następstwami. W wielu przypadków leczenie kliniczne nie jest konieczne, ale zalecane jest z przyczyn estetycznych. Jest tak zwłaszcza w przypadku blizn potrądzikowych, które mogą być też związane z bólem i świądem. Leczenie blizn potrądzikowych wymaga łączenia umiejętności dermatologa, chirurga oraz chirurga plastycznego. Nie ma bowiem w ich przypadku schematu postępowania i terapię zawsze trzeba dobierać indywidualnie. Wiele zależy od wielkości blizn, ich lokalizacji, a nawet wieku pacjenta.

Metody mało inwazyjne w leczeniu i usuwaniu blizn potrądzikowych

Większość dermatologów właśnie od nich rozpoczyna terapię blizn potrądzikowych. Do metod mało inwazyjnych zaliczamy m.in. peelingi chemiczne (złuszczanie za pomocą kwasów) i mechaniczne (dermabrazja i mikrodermabrazja). Ścieranie naskórka wykonuje się ręcznie, albo za pomocą specjalnej turbiny. Zabieg powoduje, że naskórek częściowo się goi i blizna zmienia się w nową, zdrową skórę.

Podczas peelingów chemicznych najczęściej stosuje się kwas trójchlorooctowy, fenol oraz preparaty będące mieszaninami kwasów owocowych. Gojenie się raz wspomaga się mezoterapią, albo koktajlami regeneracyjnymi z aminokwasów lub antyoksydantów, witamin i peptydów. Regenerację z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykonuje się natomiast z krwi pacjenta. Dzięki temu pobudza się naturalne tkanki do wzrostu.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – Laseroterapia

Skuteczne leczenie blizn potrądzikowych opiera się w ostatnich latach głównie na laseroterapii. Głównie dlatego, że przy leczeniu laserowym pacjent nie musi być wyłączany z codziennego życia. Zwłaszcza jeśli nie trzeba było ingerować w głębokie warstwy skóry i niewielki procent powierzchni skóry poddawany był ablacji. Do laseroterapii zalicza się też masaże sondą ultradźwiękową, które wykorzystuje się jako leczenie uzupełniające.

Leczenie chirurgiczne blizn potrądzikowych

Przy terapii chirurgicznej trzeba określić ryzyko ewentualnych nawrotów blizn, zwłaszcza jeśli są to blizny przerosłe lub bliznowce. Nie zawsze bowiem wycięcie blizny będzie wystarczające. Dlatego najczęściej taki zabieg jest wstępem do dalszej części leczenia. Należy bowiem zapobiegać rozrostowi tkanki łącznej. Stosuje się więc – w ramach terapii skojarzonej, uzupełniającej – laseroterapię, terapię uciskową, opatrunki silikonowe czy maści sterydowe. Zdarza się jednak też, że mimo zastosowania kilku metod, nie da się całkowicie pozbyć blizn potrądzikowych.

Wypełniacze w leczeniu blizn potrądzikowych

Ta metoda jest bardzo ceniona przez pacjentów, bo jej efekty są widoczne od razu po wykonanym zabiegu. Jako wypełniacze stosuje się kwas hialuronowy lub hydrosypatyt wapnia. Nie można jednak stosować ich w przypadku wszystkich blizn. Zwłaszcza jeśli występują w nich zrosty z tkanki włóknistej. W niektórych przypadkach takie blizny można wcześniej podciąć, ale nie zawsze jest to możliwe i bardzo czasochłonne, bo zabieg trzeba stosować na każdą bliznę, a często jest ich wiele na niewielkim fragmencie skóry.

Terapia uciskowa

Stosowana jest głównie przy bliznach pooparzeniowych, ale nie tylko. Jest stosunkowo rzadko stosowana, bo wymaga noszenia opatrunków uciskowych, które szyte są na miarę i możliwe są do wykorzystywania tylko przez jednego pacjenta. Nosi się je przez 23 godziny na dobę z godzinną przerwą na wykonanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych. Terapia uciskowa pozwala chronić pacjenta przed powstaniem mostków, czyli zaciągających pasm bliznowych.