Czym są blizny potrądzikowe?

Trądzik pospolity pojawia się aż u 80% dojrzewającej młodzieży. W większości przypadków można z nim sobie poradzić bez pomocy lekarza, ale 25% z chorujących wymaga pomocy specjalisty dermatologa. Warto też zasięgnąć opinii eksperta, by nie dopuścić do powstania blizn potrądzikowych.

Blizny potrądzikowe są następstwem uszkodzenia skóry, która zastąpiona zostaje tkanką łączną włóknistą. Z reguły są to po prostu wgłębienia w skórze, niestety bardzo często są one bardzo liczne. W niektórych przypadkach blizny mają charakter przerostowy i objawiają się w postaci gładkich, czerwonych guzków. Niekiedy są one bardzo duże i mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale również w okolicach mostka, ramion i barków.

Trądzik pospolity jest bowiem bardzo częsty. Występuje u 80% młodzieży. Co czwarty z chorych wymaga leczenia dermatologicznego. Atakuje nie tylko twarz, ale również plecy i klatkę piersiową. Leczenie najczęściej skupia się na minimalizowaniu objawów, ale znacznie bardziej istotne jest zapobieganie powikłaniom, którymi mogą być blizny potrądzikowe.

Blizny potrądzikowe

Mogą to być zwykłe wgłębienia, ale również grube i przerośnięte blizny, które są bardzo twarde. Nazywa się je przerosłymi, mogą mieć też przybrać charakter bliznowców (keloidów). Powstają one zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak u nastolatków i dzieci. Głównie na żuchwie, ramionach, mostku, plecach, rękach czy małżowinach usznych.

Leczenie trądziku wykonuje się głównie przez preparaty miejscowe, a także leczenie ogólne. Najłagodniejszy jest trądzik zwyczajny, gdy wystarcza terapia miejscowa. Jest ona skuteczna nawet u 60% pacjentów. W cięższych przypadkach dołącza się antybiotyki. Najtrudniej leczyć blizny, które usuwa się za pomocą preparatów z wyciągiem z cebuli morskiej, żele silikonowe, kwas retinowy i glikokortykosteroidy. Przebarwienia po trądziku usuwa się natomiast peelingami chemicznymi oraz zabiegami laserowymi.

Blizny potrądzikowe usunąć jest znacznie trudniej. Jeśli mamy do czynienia z bliznami o charakterze zanikowym, stosuje się przede wszystkim metodę złuszczania chemicznego za pomocą fenolu, kwasu trójchlorooctowego, dermabrazji mechanicznej czy laseroterapii. Najtrudniej leczyć blizny przerosłe, których często nie da się do końca usunąć. Najbardziej skuteczna jest w ich przypadku stosowanie żeli i plastrów silikonowych, presoterapia oraz doogniskowe wstrzykiwanie glikokortykosteroidów.

Mikrodermabrazja w usuwaniu blizn potrądzikowych

W usuwanie blizn potrądzikowych często stosuje się mikrodermabrazję. Polega ona na ścieraniu naskórka, ale tylko jego górnej warstwy. Pozostawia to bez uszczerbku sploty naczyniowe warstwy brodawkowej skóry właściwej. Przyspiesza to proces odnowy naskórka, który staje się grubszy. Następuje lepsza synteza kolagenu i elastyny, poprawia się też ukrwienie skóry, bo rozszerzają się naczynia krwionośne. Mikrodermabrazja nie jest bolesna, trwa krótko i nie wymaga rekonwalescencji. Zaleca się wykonanie 2-10 zabiegów średnio co 7 dni.

Mikrodermabrazja to tylko jedna z metod leczenia blizn potrądzikowych. Najlepsze efekty przynoszą metody skojarzone, czyli łączenie kilku technik. Więcej o metodach leczenia blizn potrądzikowych w Clinica Dermatologica w Gdańsku przeczytacie tutaj.