Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry

Pierwsze objawy wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry przypominają odparzenie. Na szczęście można się ich pozbyć, przykładając większą wagę do higieny okolic intymnych dziecka i używając kremów ochronnych. Bardziej zaawansowane stadia choroby wymagają jednak odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego.

 

Przebieg pieluszkowego zapalenia skóry

Wczesne objawy pieluszkowego zapalenia skóry przypominają odparzenie – skóra jest zaczerwieniona, może również delikatnie się łuszczyć. Jeżeli kontakt z substancjami drażniącymi nie zostanie ograniczony, rumień nasila się i występuje obrzęk. Taka sytuacja jest dla dziecka bardzo nieprzyjemna i bolesna.

– Brak interwencji na tym etapie rozwoju choroby może w szybkim tempie doprowadzić do nadkażeń, wywołanych przez bakterie albo grzyby. Zakażenie bakteriami przyjmuje postać nadżerek oraz strupków. Jeżeli na obrzeżach zainfekowanego obszaru skóry występują krostki, można podejrzewać zakażenie grzybami, najczęściej drożdżami Candida albicans – mówi Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Jeżeli szybko nie zostanie podjęta odpowiednio dobrana terapia, zapalenie skóry może przejść w stan przewlekły. Możliwym dodatkowym objawem jest niewielkie krwawienie z dróg moczowych, wywołane obecnością nadżerek przy ujściu cewki moczowej.

 

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry:

Pierwszym krokiem w procesie leczenia pieluszkowego zapalenia skóry jest częsta i regularna zmiana pieluchy – należy reagować w miarę potrzeb, pamiętając jednocześnie, że niemowlaki i starsze dzieci powinny mieć zakładaną świeżą pieluszkę średnio co 2-3 godziny, natomiast noworodki częściej – nawet co godzinę.

– Rodzicom dzieci cierpiących na pieluszkowe zapalenie skóry sugeruje się zrezygnowanie z wszelkich gumowych, bądź wykonanych ze sztucznego tworzywa elementów utrzymujących pieluszkę na właściwym miejscu. Dobrym wyborem są otulacze, wykonane z naturalnych materiałów. Rodzice, którzy preferują stosowanie pieluch jednorazowych powinni zwrócić uwagę na ich jakość, przede wszystkim na to, czy do produkcji pieluszki używane są materiały pozwalające skórze dziecka oddychać”.  Dobrze jest także wietrzyć” pupę malucha, pozwalając mu spędzać sporo czasu bez pieluszki – radzi  Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.